Śniadanie wspólne jemy – dobrze się czujemy!

Jak ważne jest drugie śniadanie dla naszego organizmu, każdy z Was powinien wiedzieć. Przykład, który może przemówić do wyobraźni dzieci? Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Poranny posiłek zapewnia dostarczenie energii na drogę do szkoły i kilka pierwszych lekcji. Brak spożytego śniadania skutkuje uczuciem zmęczenia, odczuwamy ospałość, zaburzenie termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego zgłaszane jako ból brzucha. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenia kolejnego posiłku – drugiego szkolnego śniadania.

W związku z przypadający w tym tygodniu Europejskim Dniu Zdrowego jedzenia i gotowania każda klasa zorganizowała Super Zdrowe Drugie Śniadanie.

8 listopada 2023r. uczniowie klas młodszych w ramach programu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Mocniaków”, obchodzili Dzień Kulinarnych Mocniaków. Samodzielnie przygotowali plakaty i posiłki zgodnie z zasadami talerza zdrowego żywienia. Wspólnie, w miłej i zdrowej atmosferze zjadły Zdrowe Drugie Śniadanie przygotowane wspólnie w klasie. Smaczne, kolorowe i zdrowe kanapki, szaszłyki owocowe, jogurty i owsianki z owocami dały im energię na resztę dnia.

10 listopada, po uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wszystkie klasy 4 – 8 udały się ze swoimi wychowawcami na wspólne, klasowe Zdrowe Drugie Śniadanie. Większość uczniów przyniosła ze sobą już gotowe, apetyczne kanapki, warzywa, owoce i zdrowe przekąski. Niektórzy jednak wspólnie przygotowywali smacznie i kolorowo wyglądający posiłek składający się ze zdrowych sałatek, past na kanapki, owsianek z owocami. W przyjaznej atmosferze, wszyscy z apetytem spożywali przygotowany, witaminowy posiłek, a zamiast batona czy cukierka chrupali marchewkę, orzeszki, jabłko. Oprócz zdrowego posiłku uczniowie przygotowali plakaty i informacje ze zdrowymi przepisami na pożywne śniadanie.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Super zdrowym Drugim Śniadaniu – GRATULUJĘ!!!

I pamiętajcie:

KANAPKA NA ŚNIADANIE ZDROWA – SUKCESU W SZKOLE POŁOWA!

Życzę wszystkim, aby super zdrowe drugie śniadanie codziennie znajdowało się w naszych plecakach i abyście mogli po nie sięgnąć zawsze, gdy poczujecie głód i zaburczy Wam w brzuchu.

Proponujemy, aby akcja wspólnych śniadań była kontynuowana przez cały rok i przy najmniej raz w miesiącu zasiadali do wspólnego klasowego posiłku.

Zespół ds. promocji zdrowia w SP 79

Obszerna fotorelacja z Super Zdrowego Śniadania na szkolnym Facebooku.