Jako Szkoła Promująca Zdrowie, co roku podejmujemy działania dla umacniania zdrowia uczniów jak i jej pracowników.

W roku szkolnym 2023/2024 pragniemy kontynuować nasze działania realizując nowe programy, podejmując nowe przedsięwzięcia mające na celu tworzenie szkoły nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej dla ucznia, sprzyjającej jego wszechstronnemu rozwojowi, propagującej działania dla umacniania zdrowia podejmowane przez uczniów, pracowników szkoły, dbające o dobry klimat społeczny, który sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej. Będziemy realizować projekty, programy w szeroko rozumianej edukacji prozdrowotnej, propagującej zdrowy styl życia, będziemy  aktywizować dzieci i młodzież do świadomego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej , zachęcać do zdrowego odżywiania, realizować Szkolny Program Profilaktyczno – Wychowawczy.

Jednakże naszym głównym zadaniem, w bieżącym roku szkolnym, będzie budowanie wśród uczniów pozytywnego wizerunku siebie, wyższej samooceny,  wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W dniu Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października, rozpoczęliśmy całoroczny projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” oraz program profilaktyczny: „Godzina dla Młodych Głów”.

Więcej informacji o programie pod linkiem:

www.mlodeglowy.pl/molestiae-vero-tenetur-in-qui-quia-distinctio-unde-et-copy-copy

W bieżącym roku szkolnym, poprzez realizację  programu „Godzina dla Młodych Głów” oraz dodatkowe,  wspólne działania uczniów, nauczycieli, rodziców zamierzamy przyczynić się do podwyższenia świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego. Aktywizować dzieci i młodzież do aktywności fizycznej, tak ważnego czynnika wspomagającego ogólną kondycję psychiczną.

Problem priorytetowy do rozwiązania:

Kryzys zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi i wynikające z tego zachowania ryzykowne uczniów, w tym przemoc rówieśnicza.

Cel jaki chcemy osiągnąć:

Wzmocnienie poczucia sprawczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Poprawa relacji rówieśniczych oraz profilaktyka dotycząca zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży.

Oprócz realizacji powyższego programu, będziemy podejmować w dalszym ciągu działania, które mają na celu rozbudzenie potrzeby aktywności ruchowej u dzieci i młodzieży, systematyczne i świadome uczestnictwo w niej oraz utrwalanie nawyków zdrowego stylu życia.

Oto najważniejsze z zaplanowanych działań:

• Udział w rywalizacji sportowej szkół w ramach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży.
  • Organizacja sportowych turniejów wewnątrzszkolnych - międzyklasowych.
  • Wprowadzenie innowacyjnych , aktywizujących form aktywności ruchowej na zajęciach wychowania fizycznego.
  • Realizacja programu Fit Klasa.
  • Turniej sportowy dla klas 0-III – wyścigi rzędów.
  • Aktywne przerwy międzylekcyjne na świeżym powietrzu, boisku szkolnym oraz na holu szkolnym.
  • Świetlica szkolna aktywna ruchowo – zajęcia na boisku szkolnym, sali gimnastycznej.
  • Obchody Tygodnia Zdrowia.
  • Realizacja ogólnopolskiego programu „Trzymaj formę”.
  • Realizacja programów profilaktyczno – zdrowotnych zaproponowanych przez PSSE w Gdańsku.
  • Udział w programie „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole” .
  • Udział w programie „Zdrowy Uczeń” – badania przesiewowe uczniów w celu wykrycia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych.
  • Warsztaty edukacyjne dla uczniów, nauczycieli i rodziców zorganizowane przez specjalistów UCK w Gdańsku w ramach realizacji programu „6-10-14 dla Zdrowia”.
  • Dzień zdrowego śniadania – „Śniadanie daj moc”.
  • Realizacja programów profilaktycznych :
    - profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych  - „Dopalacze- nowe wyzwania”
    - „Równowaga cyfrowa”- profilaktyka korzystania z urządzeń ekranowych
    - #Ważne Wybory - cykl warsztatów profilaktycznych dla klas VII – VIII  w kontekście zachowań ryzykownych związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
  • Wszelkie działania i programy prozdrowotne promujące zdrowy styl życia – konkursy plastyczne.
  • Udział w programach, akcjach ekologiczno – prozdrowotnych organizowanych przez podmioty zewnętrzne.

Zespół ds. promocji zdrowia w SP 79