„ZDROWY UCZEŃ” - sprawozdanie z wyników badań

Od 10 października 2023r. w naszej szkole odbywały się badania przesiewowe dla uczniów klas 3 i 7 w ramach programu Zdrowy Uczeń.

Specjaliści Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień przebadali 51 uczniów klas trzecich i 59 uczniów klas siódmych.

Celem badań jest przygotowanie dla każdego uczestniczącego w programie dziecka indywidualnego planu postepowania zdrowotnego obejmującego określenie zachowań dotyczących zdrowego stylu życia lub konieczności dalszej diagnostyki lub konsultacji specjalistycznej.

Rodzice przebadanych uczniów otrzymają karty badań z wynikami oraz indywidualnymi zaleceniami postępowania zdrowotnego.

Badania obejmowały:

1. Ocenę masy i składu ciała oraz wzrostu
  2. Test wydolności fizycznej
  3. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
  4. Wywiad dotyczący stanu zdrowia i schematów żywieniowych.

Przebadano łącznie 110 uczniów (44 dziewczęta i 66 chłopców).

Ocena masy ciała

Nadmiar masy ciała (nadwaga i otyłość) stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, niektórych nowotworów złośliwych i wielu innych.

- nadmiar masy ciała (nadwaga  lub otyłość) stwierdzono u 18 uczniów (16%) – 9 dziewcząt i  9 chłopców

- niedowaga u 3 osób

- szczupłość 10 osób

- masa ciała w normie  78 osób badanych

Ocena wydolności fizycznej

Wydolność fizyczna jest jednym z ważniejszych mierników zdrowia (odzwierciedla pracę układu krążenia).

Niski poziom wydolności fizycznej (wydolność słaba i bardzo słaba) najczęściej świadczy o braku odpowiedniego poziomu codziennej aktywności fizycznej ( bieganie , szybki marsz, jazda na rowerze, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu).

Test wydolności wykonano u 108 uczniów (2 osoby nie zostały dopuszczone do testu).

- wydolność fizyczna poniżej normy(słabą lub bardzo słabą) stwierdzono u 37 osób (co stanowi 34%

przebadanych) – 13 dziewcząt i 24 chłopców

- wydolność fizyczna dobra i dostateczna – 53 uczniów

- wydolność fizyczna doskonała i bardzo dobra – 18 osób ( dziewcząt i 11 chłopców)

Ocena ciśnienia tętniczego

Ocena ciśnienia tętniczego u dzieci jest ważnym parametrem. Podwyższone ciśnienie tętnicze predysponuje do rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości.

- ciśnienie tętnicze podwyższone – 13 osób (12%)

- ciśnienie tętnicze w normie – 97 osób

W wyniku badań, u 12 dzieci wykryte zostały czynniki rozwoju chorób cywilizacyjnych, dzieci te zostały zakwalifikowane do programu interwencyjnego w ramach programu „6-10-14 dla Zdrowia” prowadzonego przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, gdzie zostaną poddane kompleksowej interwencji edukacyjno-leczniczej.

Więcej o programie „Zdrowy uczeń” na stronie internetowej: www.opz.gdansk.pl