W historii powszechnej dzień 11 listopada zapisał się głównie jako data zakończenia I wojny światowej. Polacy natomiast kojarzą go jako moment odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Od 1795 do 1918 roku nie było Polski. Została wymazana z map. Zaborcy narzucili Polakom obce języki i kulturę. Surowo karali za przejawy polskości. Krwawo tłumili próby odzyskiwania niepodległości. Wielu Polaków straciło życie walcząc o Polskę. Dopiero I wojna światowa dała Polakom szansę na wolność.

Do 1936 roku 11 listopada był głównie świętem wojska. Od 1937 roku obchodzimy je jako święto państwowe - Święto Niepodległości. W czasach komunistycznych zakazano obchodzenia tego święta. Dopiero 1989 roku sejm odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej przywrócił dzień 11 listopada jako narodowe Święto Niepodległości.

To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków walczących o Polskę. Na usta cisną się słowa, które w tym uroczystym dniu niosą uczniowie naszej szkoły.

Uczcijmy to wspaniałe święto. Jesteśmy Polakami!