Psychika człowieka podlega nieustannemu działaniu bardzo wielu bodźców, które często przekraczają jego zdolności adaptacyjne. Powoduje to zaburzenia równowagi psychicznej, które doprowadza do wzmożonych stanów napięcia emocjonalnego i narastanie konfliktów wewnętrznych.
Zadania stawiane przed człowiekiem wymagają :
· Koncentracji
· Zdolność do wykonywania zadań wielofunkcyjnych i złożonych
· Szybkiej orientacji
· Podzielność uwagi odpowiedzialność za pracę

Aby nie dochodziło do zaburzeń równowagi psychicznej powinno się przestrzegać następujących zasad przy wykonywaniu pracy bez względu na rodzaj i uczeniu się:
· Trzeba zachować rytmiczność pracy i wypoczynku
· Systematyczność w wykonywaniu zadań
· Prawidłową organizację pracy
Wymagania stawiane przed każdym powinny odpowiadać do jego możliwościom, być przystosowane o wieku, stanu zdrowia i indywidualnych cech osobowości. Należy dbać o odpowiednią ilość snu, ustalić ilość posiłków i dobrze zorganizować cały dzień planując wypoczynek.

Co to jest stres ?
Czynniki szkodliwe działające na organizm a zwłaszcza psychikę .
Pod wpływem dłuższego działania czynników stresorodnych takich jak lęk, przemoc, napięcie emocjonalne powstają zaburzenia czynnościowe w psychice, które nazywamy nerwicą lękową.

10 najważniejszych objawów stresu:

1. Znaczne uczucie pulsowania w okolicy głowy, ból głowy, czasami o charakterze migrenowym
2. Trudności w oddychaniu, przełykaniu śliny, suchość w ustach odruchowe ziewanie, uczucie „kluski
w gardle”
3. Zmęczenie oczu – mroczki, uczucie piasku pod powiekami
4. Ból uszu, osłabienie słuchu, uczulenie na zapach, napięcie skóry głowy
5. Zaczerwienie, lub bladość twarzy, swędzenie, pieczenie, wysypka
6. bolesność w okolicy szyi lub klatce piersiowej, kręgosłupa, kończyn dolnych, skurcze mięśniowe
7. Ból serca kłujący promieniujący do małego palca u lewej ręki, stan ogólnego niepokoju i lęku
8. Bolesność w okolicy brzucha, niestrawność, kruczenie jelit, naprzemienne biegunki i zaparcia
9. Drżenie palców, bezwładność lub zaciskanie palców, obgryzanie paznokci
10. Inne objawy jak: złe samopoczucie, płaczliwość, apatia, zgrzytanie zębami w czasie snu, odruchowe wzdychanie, marszczenie brwi itp.
U dziecka występują często reakcje gniewu, bezradności, przygnębienia, agresji i strachu. U bardzo małych dzieci czynnik stresorodny może wywołać niepokój, płacz, kaszel, wymioty i zaburzenia snu.
W szkole dziecko jest nadpobudliwe, ma tiki, szybko się męczy, nie może się skupić, mogą występować objawy z układów – bóle brzucha, wymioty.

Objawy nerwicy lękowej (szkolnej ) u dziecka może spowodować:
· Niepowodzenie w nauce
· Lęk przed nauczycielem, kolegami i sytuacjami konfliktowymi
· Strach przed karą i bólem fizycznym
· Wychowanie niekonsekwentne
Życie człowieka składa się z wielu elementów, dominują jednak dwa – praca i odpoczynek. Racjonalny odpoczynek jest tak samo ważny jak praca i odżywianie. Ważny jest on w systemie codziennym, cotygodniowym oraz w systemie urlopowym (zmiana warunków klimatycznych).
Opracowano na podstawie https://sciaga.pl › Biologia
Halina Kowal