We wrześniu bieżącego roku szkolnego, w naszej szkole odbywały się badania przesiewowe dla uczniów klas III i VII w ramach programu Zdrowy Uczeń.

Obejmowały one:

1. Ocenę masy i składu ciała oraz wzrostu.
  2. Test wydolności fizycznej.
  3. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
  4. Wywiad dotyczący stanu zdrowia i schematów żywieniowych.

Wyniki badań są źródłem informacji dotyczących zdrowia dziecka oraz jego stylu życia.

W naszej szkole przebadano łącznie 108 uczniów (48 dziewczynek i 60 chłopców) klas III i VII.

W wyniku badań, u 16 dzieci wykryte zostały czynniki rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dzieci te zostały zakwalifikowane do programu interwencyjnego w ramach programu „6-10-14 dla Zdrowia” prowadzonego przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, gdzie zostaną poddane kompleksowej interwencji edukacyjno-leczniczej.

Rodzice przebadanych uczniów otrzymają karty badań z wynikami oraz indywidualnymi zaleceniami postępowania zdrowotnego.

Ocena masy ciała:

• nadmiar masy ciała (nadwaga lub otyłość) stwierdzono u 21 dzieci (19,4%) - 8 dziewcząt i 13 chłopców
  • niedowaga u 1 osoby
  • szczupłość u 11 osób
  • masa ciała w normie u 75 osób badanych

Ocena wydolności fizycznej (odzwierciedla pracę układu krążenia) – 103 osoby

• wydolność fizyczna poniżej normy (słabą lub bardzo słabą) stwierdzono u 27 osób - 10 dziewcząt i 17 chłopców
  • wydolność fizyczna dobra i dostateczna – 40 osób
  • wydolność fizyczna doskonała i bardzo dobra – 37 osób

Ocena ciśnienia tętniczego

• ciśnienie tętnicze podwyższone – 10 osób
  • ciśnienie tętnicze w normie – 98 osób.

Więcej o programie „Zdrowy uczeń” na stronie internetowej: www.opz.gdansk.pl