Rada Rodziców:

Cele i zadania Rady Rodziców:

1.    Rodzice i opiekunowie współpracują ze szkołą w procesie kształcenia i wychowania dzieci.

2.    Rada Rodziców jest organizacją wewnątrzszkolną, mającą na celu:
• spójne oddziaływanie na dzieci przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania, wychowania i opieki zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi,
• zaznajomienie rodziców z programem kształcenia, wychowania i opieki, organizacją nauczania oraz wynikającymi z ich zadaniami dla szkoły i rodziców,
• upowszechnienie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo-wychowawczych rodziny.

3.    Rada Rodziców jest samorządnym przedstawicielem rodziców współdziałających z:
• Dyrektorem Szkoły,
• Radą Pedagogiczną,
• Samorządem Uczniowskim,
• organizacjami i organami współpracującymi ze szkołą.

Do zadań Rady Rodziców należy w szczególności:

1.    Współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły.

2.    Pomoc w doskonaleniu organizacji warunków pracy szkoły.

3.    Współpraca ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy.

4.    Udzielanie pomocy Samorządowi Uczniowskiemu oraz organizacjom młodzieżowym działającym w szkole.

5.    Podejmowanie działań na rzecz pozyskania dodatkowych środków finansowych dla szkoły, zwłaszcza na działalność opiekuńczo wychowawczą.

Formy organizacyjne:

1.    Rada klasowa (Trójka klasowa) wybierana jest na zebraniu rodziców uczniów danej klasy na jeden rok szkolny (kadencja może być przedłużona na lata następne). W posiedzeniu Trójki klasowej bierze udział wychowawca klasy.

2.    Radę Rodziców stanowią delegaci Trójek klasowych lub inni rodzice przez nich delegowani. W posiedzeniu Rady Rodziców może brać udział udział Dyrektor Szkoły lub upoważniony przez niego Członek Rady Pedagogicznej. Kadencja Rady Rodziców trwa rok z możliwością przedłużenia na lata następne.

3.    Rada Rodziców wybiera ze swojego grona Prezydium w składzie:
• przewodniczący,
• zastępca,
• skarbnik,
• sekretarz,
• komisje w zależności od potrzeb.
Kadencja Prezydium trwa rok z możliwością przedłużenia na lata następne za zgodą Rady Rodziców.

4.    Przewodniczący i członkowie Prezydium Rady Rodziców wybierani są na pierwszym Rada posiedzeniu.

5.    Rodziców wybiera spośród swojego grona trzyosobową komisję rewizyjną.

6.    W pracach komisji mogą działać rodzice powołani do składu według potrzeb.

Zadania poszczególnych struktur Rady Rodziców:

1.    Trójka klasowa realizuje cele Rady Rodziców na terenie danej klasy.

2.    Pracą Prezydium kieruje Przewodniczący Rady Rodziców:
• w uzgodnieniu z Dyrektorem szkoły zwołuje zebrania Prezydium (minimum dwa w semestrze),
• dokonuje podziału zadań,
• opracowuje plan wydatków i przychodów Rady Rodziców na rok szkolny w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły,
• po zakończeniu roku szkolnego przygotowuje i zatwierdza sprawozdanie z wykonania budżetu i planu.
Wszystkie decyzje podejmuje Prezydium w formie uchwały.

3.    Komisja rewizyjna czuwa nad zgodnością działalności poszczególnych ogniw Rady Rodziców z regulaminem i obowiązującymi przepisami, a w szczególności:
• co najmniej jeden raz w roku kontroluje działalność Rady Rodziców,
• kontroluje działalność finansową i gospodarczą Rady Rodziców,
• składa raz do roku sprawozdanie Radzie Rodziców ze swoich prac z wnioskami pokontrolnymi.